פסיכומטרי – הכנה לפסיכומטרי עם טיפים של 7 שנים! |

הבלוג הכי פסיכומטרי!

פסיכומטרי מנצחים ב- 7 דרכים !

בלאק אאוט בפסיכומטרי

יום חמישי 19 ביולי, 2012

למדו לבחינה מספר חודשים, אם יעירו אותנו באמצע הלילה נוכל לדקלם מילים בעברית, באנגלית, בעיות מתמטיות והסברתיות אך ביום מועד הבחינה הכל משתנה. לפתע אנו לא זוכרים כלום, לפתע השעון נראה כמו מוניטור שמכריע את כף המואזניים, פסיכומטרי לא רק שהוא נשמע מעט מאיים, רבים יטענו כי הוא באמת כזה, אחת הסיבות העיקריות לציון לא מספק הוא גורם הלחץ שאנו חשים לפני הבחינה או במהלכה או במילים אחרות בלאק אאוט.

איך לא לקבל בלאק אאוט בבחינה

אתם לומדים למבחן הפסיכומטרי הרבה מאוד זמן, אתם עוברים שבועות ואפילו חודשים בלימודים אינטנסיביים לקראת הבחינה. כך שאת החומר אתם יודעים, המסקנה מכך שצריך להיות רגועים. איך עושים? אם למדתם בקורס פסיכומטרי רכשתם את כל הכלים האפשריים כמו הטכניקות לפתרונות, איך לשלול תשובות לא נכונות עוד לפני שקוראים את השאלה בכלל, וכמובן שגם עברתם את המרתון, אתם יודעים איך מרגישים בזמן הבחינה, חלקכם גם למד דמיון מודרך- איך לרגע אנו מתנתקים מהכל ומתרכזים בעיקר, הרי למדתם שעדיף לפספס דקה ולא לענות על שאלה מאשר להפסיד מבחן שלם. עכשיו לטיפים המקצועיים.

להתכונן ליום הבחינה

היום הגדול עוד מעט מגיע, אנו כבר עוד מעט מאחוריו ויכולים לחזור לחיים הרגילים, אך קודם לכן עלינו להתכונן מראש כמה שבועות, מבחינה מנטאלית מבחינה מעשית. רגע  לפני שהמבחן מתחיל עלינו לשמור על כמה כללים שיעזרו לנו למנוע  את חרדות הבחינה כמו מערכת גוף מאוזנת, מבחינת שינה ומבחינת המזון  ולהתכונן לסביבת המבחן. איך עושים זאת? בקלות רבה.

מערכת גוף מאוזנת

כשאנו מדברים על מערכת גוף מאוזנת אנו מדברים על שני דברים עיקריים: שינה ואוכל. למבחן הפסיכומטרי יש להגיע ערניים. משמע שבוע שבועיים לפני מועד הבחינה אנו מתחילים להסדיר את שעות השינה שלנו, אם אנו רגילים לישון בבקרים ולעבוד או ללמוד בערבים ומועד הבחינה נקבע לשעות הבוקר, עלינו להסדיר את שעות השינה שלנו, עלינו להתחיל לישון מוקדם בכל יום ולקום בכל בוקר ערניים ומרוכזים ואפילו פעמים שלוש לפתור בחינה בשעות אלו.

לישון טוב בלילה

לפני מבחן הפסיכומטרי חלקנו יחושו חרדות. אותן החרדות לעיתים ידירו שינה מעינינו, זה טבעי ולגיטימי ואינכם צרכים להיות מודאגים כלל. אם עברתם קורס פסיכומטרי למדתם את שיטת הדמיון המודרך, אתם יכולים להיעזר בה לפני שאתם הולכים לישון. מי שלא עבר קורס יכול לקרוא ברשת האינטרנט על דמיון מודרך ולקבל כלים מעשים כיצד להפחית חרדה. נוסף על כך אנו יכולים להיעזר בטיפות צמחי בך שיעזרו לנו להירגע מעט ויקלו עלינו להירדם בלילות. שמירה על רעננות תעזור לנו להישאר רגועים בזמן הבחינה.

אוכל טוב הכל טוב

כשם שמכונית צריכה דלק, גוף האדם צריך מזון וכמובן שהעדיפות היא למזון בריא. רעב גורם לתחושה של אי נוחות, עם זאת גם לא פעם יכול להביא לחרדות, לעומת זאת בטן מלאה גורמת לתחושה של עייפות, לכן לפני המבחן איכלו כמו שאתם רגילים לא מעט מידי שלא תרגישו רעב בבחינה ולא יותר מידי שלא תרגישו עייפות בבחינת הפסיכומטרי. כל שנותר לאחל- בהצלחה.


האם כדאי לעבור קורס פסיכומטרי?

יום חמישי 19 ביולי, 2012

החלטנו שאנחנו רוצים להתקבל לאוניברסיטה, עכשיו כל שנותר לעבור את מבחן הפסיכומטרי. מאיפה מתחילים? איך כדאי ללמוד? כל כך הרבה שאלות עולות לפני שאנו בוחרים את שיטת הלימוד המתאימה ביותר עבורנו, לעיתים התשובות לשאלות הללו מתסכלות לא פחות מהלימודים עצמם, וגורמות לנו להישאר תקועים באותו המקום. והנה עוד שנה עברה ולא נתחיל את הלימודים הגבוהים.

תשובה לשאלת השאלות

הכנה למבחן הפסיכומטרי בהחלט יכולה להלחיץ אותנו, הרי מבחן הפסיכומטרי הוא לא סתם עוד מבחן, מבחן זה הוא לעיתים שיקבע את עתידנו באקדמיה. לכן אנו לא יכולים לזלזל במתן תשובות לשאלות כה קריטיות. כמובן שאין תשובה חד משמעית ונחרצת לגבי השאלה איפה ללמוד ואיך כדאי ללמוד. במאמר זה נבחן את יתרונות קורס ההכנה לפסיכומטרי ונציג שיטות לימוד נוספות.

קורס פסיכומטרי

קורס הפסיכומטרי מכין את התלמידים בדרך המקצועית ביותר לקראת החוויה האמתית, לקראת יום הבחינה. בקורסים אלו התלמידים לומדים בכיתה שלב אחר שלב כיצד המבחן בנוי, עוברים נושא נושא, עוברים סימולציות כמו במבחן האמיתי. מתחילת הקורס המדריך הופך לאיש מפתח בחיינו, הוא מלווה אותנו גם מחוץ לשעות הקורס אנו יכולים לפנות אליו ואף להיפגש עימו לפני שעות הקורס ואחריו.

קורס פסיכומטרי – להכיר את מבנה הבחינה

הוכח כבר לא מעט פעמים כאשר אנו מכירים את מבנה הבחינה, יודעים לקראת מה אנו עומדים, הסיכויים להצליח גבוהים יותר. מבנה בחינת הפסיכומטרי אינו משתנה כלל, מבחן פסיכומטרי מורכב משלושה נושאים (אנגלית, חשיבה מילולית וחשיבה כמותית) שמונה פרקים סך הכל מאתיים עשרים וחמש שאלות. בקורס הפסיכומטרי אנו נעבור מספר רב של סימולציות על מנת לדמה את המבחן האמיתי. כל תלמיד יוכל להבין באיזה חלק של המבחן הוא שולט יותר.

קורס פסיכומטרי – היתרונות

יתרונות קורס הפסיכומטרי הם רבים, אך עם זאת חשוב לציין שקורס פסיכומטרי אינו מתאים לכולם, כל מכון פסיכומטרי מציע שיטת לימוד שונה עם מטרה אחת זהה, להכין את התלמיד בצורה המדויקת ביותר למבחן האמיתי ולעזור לו למקסם את הציון, אחרי הכל ההצלחה שלו זו גם ההצלחה של בית הספר או המכון ללימודי פסיכומטרי.

בקורס פסיכומטרי יש לנו ליווי צמוד של המורים שיעשו את כל המאמצים שנצליח במבחן, הליווי הוא גם מעבר לשעות הלימוד המקובלות, קורס פסיכומטרי יוצר מסגרת לימודים די נוקשה אך עם זאת גם מהנאה. בקורסי פסיכומטרי התלמידים יעברו סימולציות רבות המדמות את המבחן האמיתי הן מבחינת זמנים והן מבחינת המבחנים. כשאנו מצויים במסגרת קל לנו יותר להתחבר ללימודים, אנו שואבים מוטיבציה מחברינו לכיתה ומהמדריכים. אך כמו שכבר ציינו לכל אדם עדיפות שונה לגבי מסגרת הלימודים וברוב המקרים אתם יודעים מה מתאים וטוב עבורכם.


האתגר ללקוי למידה – מבחן פסיכומטרי

יום חמישי 19 ביולי, 2012

אם נבחן את העבר והלא ממש רחוק, ניווכח כי אנשים בעלי לקויות למידה כמו הפרעות קשב וריכוז, דיסלקציה או דיסקלקוליה, היו נפלטים ממערכת החינוך בשלבים די מוקדמים. לא משום שהם לא יכלו ללמוד ובטח לא בגלל שהם נחשבים טיפשים או מפגרים, אלא כי לא הכרנו את התופעה, אנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז הם אנשים אינטליגנטיים מאוד, רק שהקשב שלהם לוקה בחסר, אולי בעבר אוכלוסייה זו אינה הייתה יכולה לעבור את מבחן הפסיכומטרי, אך כיום השמים הם גם לא גבול עבורם.

מבחן פסיכומטרי – אתגר או מיותר

מבחן הפסיכומטרי עורר לא מעט מחלוקות בקרב חברי האקדמיה המלומדים, חלק התנגדו לו בתוקף וחלק רואים בו פיתרון פרקטי ומעשי, למרות הניסיונות הרבים, עד כה לא הצליחו לשלול את חשיבות המבחן, ולא רק שלא הצליחו לבטלו אלא שמבחן הפסיכומטרי מוגדר כאחד המבחנים החשובים ביותר, הוא המבחן שבאמצעותו נוכל להתקבל למוסדות הגבוהים למיניהם בין אם מדובר באוניברסיטה או בין אם מדובר במכללה פרטית. היום הדרישות הן די ברורות עלינו להציג כתנאי בסיסי ביותר מבחן פסיכומטרי וציוני תעודת בגרות.

לקויות למידה ומבחן פסיכומטרי

אחת הסיבות העיקריות שהובילה את מתנגדי הפסיכומטרי לדעה איתנה על ביטול המבחן הייתה נעוצה בחוסר השוויון וחוסר האכפתיות עבור לקוי הלמידה, הטענה המרכזית כנגד הממסד הייתה כי אוכלוסיה זו אינה תצליח לעבור את המבחן בציונים מספקים, וכי הם לא יוכלו להמשיך למוסדות הגבוהים. כמובן לא בגלל שהם לא יכולים או לא רוצים אלא בגלל שהמועצה הגבוה בעצם "שמה להם מקל בין הגלגלים" מבחן פסיכומטרי שתוצאותיו  ידועות מראש מול הרצון ללמוד ולהתפתח.

התאמה אישית ללקויות למידה

ימים חודשים ושנים עברו, הפסיכומטרי כמובן אינו בוטל, אך הבשורות לאוכלוסייה הסובלת מלקויות למידה הייתה בגדר היסטוריה. מבחן מותאם אישית לאוכלוסייה בעלת צריכים מיוחדים\ ולא רק לאלו שנמנים עם הפרעות הקשב והריכוז, אלא מבחן מותאם לעולים חדשים, לנכים פיזית או רגשית, בעצם מבחן הפסיכומטרי המותאם בישר על שוויון מסוים ורצון לקבל את החריג והשונה.

פסיכומטרי נדבך על נדבך

ברגע שהוכרז מבחן לבעלי צרכים מיוחדים, התחילה שיטת לימוד שונה עבור האוכלוסייה הזו. היום אנו יכולים ללמוד בכיתה מיוחדת אשר מתאימה שיטת לימוד יוצאת דופן וייחודית. חשוב לציין כי המבחן נשאר אותו המבחן אך שיטת הלימוד משתנה. מי שזכאי למבחן מותאם יקבל הקלות  שונות לפי האבחון כמובן, לחלקנו הזמנים עשויים להשתנות, יותר זמן לכל פרק ולכל שאלה, במקרים מיוחדים יורשה הנבחן לעבור את הפסיכומטרי עם מחשבון (במיוחד במקרים של דיסקלקוליה) או עם מילון תלוי באבחון כמובן.

שיטת לימוד ייחודית

בקורס פסיכומטרי מותאם התלמידים יוכלו ליהנות מאווירה שונה. מבחן פסיכומטרי אינו קל, עלינו לזכור ארסנל של מילים וביטויים, עלינו להיות בקיאים באנגלית ובהבנת הנקרא. חלק מהשיעורים יועברו בצורה פרטנית (אחד על אחד) וביתר השיעורים המדריכים פשוט יעבירו לנו את החומר בדרך מעניינת וקלה יותר, השיעור יכלול יותר מצגות, תמונות וכרטיסיות על מנת להעביר את החומר בצורה מעניינת ומשעשעת. בהצלחה.


התוצאות מדברות בעד עצמן – מורה פרטי לפסיכומטרי

יום חמישי 19 ביולי, 2012

עד כה מכוני פסיכומטרי הפזורים ברחבי הארץ שגשגו לנוכח מספר התלמידים המרשים  הניגשים לבחינה בכל מועד ומועד. לנוכח התחרות המתמדת פרסמו מכוני הפסיכומטרי השונים מבצעים חסרי תקדים אשר נראו לנו מפתים מאוד ולעיתים אף תלושים מהמציאות. אז מה הסיבה שיותר ויותר תלמידים בוחרים ללמוד עם מורה פרטי ולא בקבוצות גדולות?

לא שיפרת לא שילמת

אחת ההבטחות שניצבו על שלטי החוצות ברחבי הארץ, "לא שיפרת לא שילמת" אך משום מה הכוכבית אינה נראית בבירור לעין הקורא. או פרסומות של מתאמצים פי שניים (הכוונה לשני מדריכים) והפרסומת שאולי הרגיזה כמה מאיתנו, אבל זה כוחם של פרסומות כמו מכללת פשרה ועוד פרסומים. לעיתים נראה כי מכוני הפסיכומטרי השונים משקיעים מאמצים רבים בגיוס תלמידים וההבטחות לא תמיד ממהרות להגיע. זו הסיבה שיותר ויותר אנשים מעדיפים ללמוד עם מורה פרטי בקצב שלהם בלי הבטחות, אלא תוצאות בשטח.

כל המרבה לא תמיד משובח

הסיבה העיקרית שמורה פרטי לפסיכומטרי הופך להיות מועדף יותר ויותר, נעוצה בעבודה של גודל הכיתה. מי שלמד במכון פסיכומטרי יודע כי הכיתות נעות בין חמש עשרה לשלושים תלמידים  בכיתה. קצת קשה להעביר לכמות כזו של אנשים את החומר, ובטח שלהכתיב את הקצב זה עוד יותר קשה. ייתכן מאוד שאחד התלמידים חזק יותר באנגלית ואילו במתמטיקה הוא חלש יותר וההפך. מורה פרטי לפסיכומטרי עובד עם התלמידים באופן פרטני ומסודר בקצב שלהם.

לא אהבת לא המשכת

מהיותנו בני אדם עם רצונות וצרכים שונים, עם נטיות מסוימות ודעות אישיות, אנו לא תמיד מתחברים לאדם מסוים, לעיתים הוא פשוט לא משדר עימנו על אותו הגל ולעיתים זו סתם דעה קדומה. אך זכותנו המלאה לא להתחבר לכל אחד ואחד שאנו מכירים. כמו שאת החברים שלנו אנו בוחרים, כך אפשר גם לבחור את המורה שלנו לפסיכומטרי. הבעיה במכוני הכנה לפסיכומטרי מתחילה בכך שאין אנו מכירים את המורה אלא רק לאחר פתיחת הקורס. אם המורה אינו מוצא חן בעיננו עלינו להתמודד עם כך לתקופה הקרובה. זה היתרון הגדול ביותר בלימודים אצל מורה פרטי אשר מכין אותנו לקורס הפסיכומטרי, אנו יכולים לבחור את המורה שלנו בקפידה.

איך למצוא מורה פרטי

הדרך הטובה ביותר כמו בכל תחום היא דרך המלצות של חברים ומכרים, שווק מפה לאוזן הוא תמיד עובד ולרוב גם אמיתי. אך כמו שכבר אמרנו מהיותנו בני אדם יכול להיות שהחבר שלי היה מאוד מרוצה ואני לא אהיה מרוצה, אך זה היופי בבחירת מורה פרטי איני חייב לעבור איתו את כל השיעורים, אני לא מחויב לו בשום צורה והתשלום נעשה לפי שיעור ולא מראש. בבחירת מורה פרטי חשוב לברר את ניסיונו האישי, היכן הוא עבד והאם יש לו מספיק ניסיון. מורים שעבדו במכוני פסיכומטרי והחליטו לצאת לדרך חדשה בהחלט יכולים להוות פיתרון עבורנו.


כיצד להתכונן למבחן הפסיכומטרי?

יום חמישי 19 ביולי, 2012

מבחן הפסיכומטרי הוא אחד המבחנים החשובים ביותר שנעבור בחיינו, השאיפה כמובן לעבור מבחן אחד בלבד, אך למזלנו אחרי שהשגנו את הציון לו אנו מייחלים לא נצטרך יותר לעבור את המבחן הזה. עכשיו נותרה שאלה אחת פתוחה כיצד להתכונן למבחן הפסיכומטרי?

הדרך המתאימה עבורי

כל אחד מאיתנו שונה באופי ובשיטת הלימודים המועדפת אליו, אין פה נוסחה מתמטית מה הדרך הטובה ביותר, אך לא תמיד מה שטוב לחברים שלי טוב גם עבורי. כמו שאתם בטח יודעים הבחינה הפסיכומטרית נחשבת לבחינה יחסית. הניקוד אינו נקבע כמו המבחנים בתיכון כמו המבחנים שתעברו באוניברסיטה. במבחן הפסיכומטרי אינכם צריכם רק ללמוד ולשנן את החומר אלא עליכם להיות הטובים ביותר. הציון קובע כמה אתם טובים ביחס לאוכלוסייה שנבחנה באותו המועד.

שלבים בדרך להצלחה

גם אם אתם חושבים שאתם טובים במתמטיקה או באנגלית, לפסיכומטרי חוקים משלו. הדרך הטובה ביותר ללמוד למבחן היא עם מורה מנוסה שהכשיר תלמידים רבים לעבור את מבחן הפסיכומטרי בהצלחה. הוא יוכל לראות היכן אנו חלשים והיכן אנו חזקים יותר, ובעבודה משותפת הוא יעזור לנו למקסם את היכולות שלנו בכדי להגדיל את הסיכוי להיות טובים מהאחרים הרי אמרנו שהפסיכומטרי הוא מבחן יחסי.

התפלגות הציון האישי

עלינו לתרגל מבחני עבר ב-" זמן אמת" הרי הפסיכומטרי קצוב בזמן שאנו לא יכולים לחרוג ממנו. כמה שנתרגל יותר ויותר מבחנים נוכל להשתפר יותר. בכל פעם שאתם מסיימים מבחן ובודקים את הציון שלכם עשו תרשים ותראו כמה אתם משתפרים. איתור החזקות והחולשות שלנו, יכול לעזור לנו בתכנון הזמן במבחן האמתי, היכן אנו יכולים להתעכב יותר והיכן אנו יכולים להתקדם מהר יותר.

קצב קדימה קצב

בתחילת כל פרק ניתקל בשאלות קלות יחסית, אל תזלזלו בשאלות האלו ואל תעברו עליהם במהירות רבה מידי, תפקיד שאלות אלו הוא להכניס אותנו לקצב מהיר יותר. ספרי הלימוד שלנו והמבחן מורכבים עם הרבה מחשבה, לכן אין עלינו לזלזל בשום שאלה או בשום נושא גם אם אנו מרגישים חזקים יותר בנושא מסוים. ככה לפחות נוכל לדעת איך לתכנן את הזמנים שלנו.

להכיר את עצמך

כמו שכבר הבנו הפסיכומטרי הוא מבחן יחסי וההצלחה שלנו תלויה בכמה גורמים, בין אם בחרנו ללמוד עם מורה פרטי, לבד או בקורס מיוחד, חשוב לתרגל כמה שיותר בבית, אומנם זו תקופה שאינה תחשב לקלה במיוחד, אך בהחלט התרגולים בבית יראו לנו תמונת מצב לגבי התקדמותנו בחומר. כך נדע היכן להשקיע יותר מאמץ והיכן פחות. מפתח להצלחה טמון בהכרה שלנו וביכולת הביקורת העצמית.


לא לפחד ממבחן פסיכומטרי

יום ראשון 1 ביולי, 2012

אומנם מבחן פסיכומטרי נחשב לאחד המבחנים החשובים שאנו עוברים בחיינו, מבחן זה בעצם קובע לנו בצורה מסוימת את העתיד, הציון שיינתן לנו בסופו של דבר, הוא שישפיע על העתיד שלנו, האם אנו יכולים להתקבל ללימודים הגבוהים ובאיזה מוסד נעבור את הלימודים הגבוהים, האם זו תהיה מכללה או אוניברסיטה?

לא צריך לפחד ממבחן הפסיכומטרי

הפחד העיקרי ממבחן הפסיכומטרי נובע מעצם העובדה כי מבחן זה בודק את ידע שלנו, ולאחר מכן מסווג אותנו לרמות שונות, יתרה מכך המבחן מוקצב בזמנים, לכל שאלה מוקצבים עשרות שניות ולא יותר מזה, המבחן כולו הופך להיראות בעינינו מפחיד אולי אפילו מידי. אך אם תדעו שהוכח ולא מכבר, שהמבחן הוא בעצם טכניקה שצריך ללמוד היטב, לשנן ולזכור, עדיין נהייה מבוהלים ממנו?!

ציונים טובים במבחן הפסיכומטרי

עוד סיבה שאנו מפחדים כל כך ממבחן הפסיכומטרי נעוצה בידיעה כי הציון 800 או 750 הם הטובים ביותר. אך הציונים הללו הם כמעט שלא ניתנים להשגה, כשאנו מדברים על ציונים אלו אנו בעצם מדברים על שני אחוזים מהאוכלוסייה, או נכון יותר שני אחוזים מכלל הנבחנים במועד מסוים. ציון טוב במבחן הפסיכומטרי הוא הציון שבעזרתו אנו נתקבל למוסד הלימודים שאנו כה חושקים ללמוד בו, אם נבחן היטב את המכללות והאוניברסיטאות השונות בארץ נראה כי הן אכן דורשות להציג  את ציון המבחן, אך הן לא דורשות את הציון 800 וגם לא 750.

איך למקסם את הציון

לפני שנבחן איך אנו יכולים למקסם את ציון המבחן, נמנה את נושאי המבחן ואת השיטות הייעודיות לנבחנים השונים. כמו שכבר ציינו מבחן הפסיכומטרי עובד בצורה של טכניקה מסוימת. היום אנו יכולים ללמוד על ידי מורים מובילים בתחום, כיצד למקסם את הציון שלנו במבחן הפסיכומטרי. המורה בעצם עוזר לנו להחליט, לאחר שהוא הכיר אותנו ובחן את הידע שלנו בכיתה, על אילו נושאים להתעכב במבחן ואילו נושאים אנו יכולים לעבור בקלות ובמהירות, המורה בוחן היכן אנו יותר חלשים ועל איזה פרק נתעכב ונלמד יותר בכיתה ובבית.

מבנה המבחן

מבחן הפסיכומטרי מורכב משמונה פרקים, כל פרק תחום בזמן מסיום, שאין אנו יכולים לחרוג מזמניו המוכתבים לנו, אך בכיתת הפסיכומטרי, המורה יעבור איתנו על זמנים וייתן לנו המלצות אישיות איך אנו עוברים את הפרק המסוים. כל אחד ואחד משומנת הפרקים עוסק בשלושה נושאים, הם בעצם התחומים המרכזיים של המבחן: אנגלית, חשיבה כמותית וחשיבה מילולית. כל תחום בודק את כישורינו והיכולות הנדרשים למכללות ולאוניברסיטות.

אז איך לומדים למבחן הפסיכומטרי

נוכחנו לראות כי מבחן הפסיכומטרי מורכב ומאתגר, אך בהחלט אינו מפחיד. לאחר שהבנו כי מבחן הפסיכומטרי הוא מאין תשבץ שעלינו לפתור, יש טכניקות לכל פיתרון ופיתרון, עכשיו נוכל להתחיל בלימודים. למבחן הפסיכומטרי בדרך כלל נהוג ללמוד מספר חודשים מראש. ההדרכה היעילה והנכונה ביותר ללמוד למבחן זה היא בעזרתו של מדריך מקצועי בקורס ייעודי למבחן הפסיכומטרי. מדריך מקצועי יכין אותנו למבחן בצורה המדויקת ביותר שמדמה את מבחן האמת.

Glucotrol Xl


ללמוד בצוותא למבחן הפסיכומטרי

יום ראשון 1 ביולי, 2012

מבחן הפסיכומטרי גזר את מעמדו משתי סיביות עיקריות, הראשונה היא חשיבותו של המבחן, אחרי הכל מבחן זה משפיע ישירות על העתיד שלנו, נוסף על כך מבחן הפסיכומטרי גזר את מעמדו בשל רמתו הנוקשה ואולי זו גם הסיבה שלא ניתן לבטלו, עכשיו נותרה השאלה הפתוחה איך ללמוד למבחן בקבוצות, לבד או אולי עם חברים קרובים?

להשיג ציון מקסימאלי

אין מנוס בשביל להשיג את הציון המקסימאלי עלינו להתאמץ והרבה. רבים מעדיפים לעבור קורס הכנה לפסיכומטרי זו לא חובה כמובן אך מחקרים ואנשי מקצוע הוכיחו שקורס מעלה את סיכויי ההצלחה בבחינה. דרך נוספת היא ללמוד עם מורה פרטי או אפילו לארגן קבוצת למידה עם החברים הקרובים. כאשר לומדים לבד באופן אוטומטי המוטיבציה והרצון ללמוד דועכים.

קבוצת למידה

בין אם בחרתם ללמוד לבד או בין אם בחרתם ללמוד עם מורה פרטי בשיטת אחד על אחד. חשוב גם לתרגל עם החברים בבית. אם השתחררתם מהצבא ואתם לפני המבחן הגדול רוב הסיכויים שיהיו איתכם כמה חברים שגם לומדים לפסיכומטרי. תוכלו להקים קבוצת למידה תבחנו אחד את השני, תלמדו מטעיות אחד של השני תתרגלו מבחנים, בדיוק כמו בצבא קשה באימונים קל בקרב.

היתרונות בללמוד עם חברים

לכולנו בני האדם יש את הנקודות החזקות והנקודות החלשות יותר, לעיתים החבר שלנו ידריך אותנו בנושא אחד ובנושא אחר אנו נקבל את הפיקוד. כך בשיטה זו אתם הופכים לקבוצה קטנה המלמדת אחד את השני. מלבד השינון המתמיד כאשר לומדים בקבוצה עולות שאלות שלא תמיד היינו חושבים עליהן לבד, הרצון לענות על התשובות אחד של השני, יחזק אצלנו את הצורך ללמוד יותר.

אז מה הכי מתאים בשבילי

ללמוד עם חברים זה יכול להיות כלי נהדר להצלחה, אך לחלק מאיתנו זה לא יתאים וזה טבעי בהחלט. לפני שאנו בוחרים אם להירשם לקורס, ללכת למורה פרטי או ללמוד לבד לפסיכומטרי. חשוב שנבין מה טוב לנו ביותר, באיזו דרך נוכל למקסם את הציון שלנו.

קורס להמונים

למרות הפרסומות החוזרות ונשנות לקורסי הפסיכומטרי, אין דבר כזה קורס שמתאים לכולם, שלא יעבדו עליכם. כל בית ספר מציע שיטה שונה של לימוד ועליכם להבין לאיזו שיטה אתם מתחברים יותר. אחת השיטות החדשות שרבים בוחרים בה היא קורס פסיכומטרי למבחן מותאם, גם אם לא עברתם אבחון ואינכם זכאים להקלות במבחן הפסיכומטרי, לעיתים שיטה זו תהיה טובה עבורכם. בקורס הנ"ל קצב הלימודים איטי יותר ומועבר בצורה יותר קלילה ונעימה. כמו בכל תחום בחיים הכל עניין של העדפה אישית. אם אתם יודעים כי קצב לימודים מהיר קשה עבורכם מלכתחילה לא תפנו לקרוס מקוצר וההפך. זכרו כי ציון טוב ייחשב הציון שבעזרתו תוכלו להתקבל למוסד האקדמאי שבחרתם ללמוד בו.


מבחן הפסיכומטרי – יום הבחינה

יום ראשון 1 ביולי, 2012

לאחר חודשים של הכנה למבחן הפסיכומטרי, ימים של לחץ, לילות ללא שינה, מרתונים, סימולציות והרבה כאב ראש, הגיע המועד, רגע האמת, הגיע היום של הבחינה. מה צריך להביא ליום המבחן, מדריך לנבחן שלא תיתפס לא מוכן.

היום הגדול

לאחר ששקדנו, עמלנו, שיננו, עכשיו הגיע היום הגדול. אך לעיתים בגלל הלחץ אנו שוכחים את הדברים החשובים, כמו הדברים שחייבים להביא לבחינה אשר בלעדיהם לא נוכל להיבחן. לצערנו אין כזה דבר לא ידעתי או לא אמרו לי. אם נחרוג מהחוקים פשוט לא ניבחן.

תעודת זהות

נבחן אשר לא יגיע עם תעודת זהות אינו יכול להיבחן. כרטיס מזהה עם תמונה אינו כביל במבחן הפסיכומטרי. רישיון נהיגה כוחו יפה בכביש לא בתור תעודה מזהה, כרטיס אוטובוס מגנטי (רב קו) אומנם מכיל את התמונה האישית שלנו ואת מספר הזהות, כמוהו גם כרטיס מנוי לחדר הכושר כרטיסים אלו כוחם יפה אך לא בבחינת הפסיכומטרי. למבחן עלינו להגיע עם תעודת זהות או דרכון. באם נגנב, אבד, לא מוצאים, עלינו להוציא במשרד הפנים תעודה חדשה.

טופס זימון למבחן

אולי לא רובנו זוכרים את הטופס שקיבלנו בדואר לאחר ששילמנו את האגרה למבחן הפסיכומטרי, אך הטופס הזה נקרא טופס זימון ותפקידו להראות לבוחנים כי אכן אנו רשומים למועד הנוכחי של המבחן. נכון שתוכלו להיבחן גם אם הוא אבד לכם, אך רצוי ביום הבחינה, במקום להתחיל לחפש את חדר הבחינה, פשוט להסתכל בטופס ולחסוך בזמן ובעצבים מיותרים. אם גילתם כמה ימים לפני מועד הפסיכומטרי כי אבד לכם הטופס, אל לחץ  אתם יכולים להתקשר למרכז הארצי לבחינות והם יספקו לכם את המידע הנדרש לגבי מספר החדר ומספר הנבחן.

עפרונות

למבחן הפסיכומטרי עלינו להגיע מצוידים בעיפרון 2HB, הטופס נבדק לאחר מכן בסריקה שמזהה עיפרון זה בלבד, אנו לא יכולים להשתמש בעט פיילוט, לא בעט נובע או עיפרון חודים. עלינו להיות ערוכים למבחן ולהצטייד בכמה עפרונות מאותו הסוג שמנינו קודם לכן. כמובן שבמבחן פסיכומטרי כל דקה חשובה, חבל לבזבז את הזמן היקר בחידוד עיפרון במקום להחליפו באחר. הפסיכומטרי הוא בשיטת המבחן האמריקאי, עלינו לסמן את התשובה הנכונה בין כל המשבצות,  עלינו להיות מאוד מדויקים ולא לחרוג מהמשבצת. אם אתם חשים כי התשובה אינה ממוקמת במקום הנכון או יכולה להטעות, עדיף למחוק את התשובה ולסמנה מחדש. לכן על תשכחו להביא מחק איתכם לבחינה. או שתצטיידו בעפרונות HB2 עם מחק מעל.

שעון עצר

במבחן הפסיכומטרי כל פרק קצוב בזמן מסוים, רצוי שתביאו איתכם סטופר שתוכלו לראות אם אתם עומדים בזמנים, האם אפשר להתעכב על שאלה או לעבור לשאלה הבאה.

אוכל ושתייה

מבחן הפסיכומטרי נמשך בסך הכל שלוש שעות, אנו שותים במבחן כדי להתרענן ולא על מנת למנוע התייבשות, אל תשכחו שיציאה לשירותים מבזבזת לנו הרבה זמן, לגבי אוכל רצוי לבוא שבעים, אך אפשר להביא עימנו איזה חטיף אנרגיה קטן.


פסיכומטרי – זבנג וגמרנו

יום ראשון 1 ביולי, 2012

אם אתם מתכננים ללמוד במכללה או באוניברסיטה עליכם לעבור מבחן פסיכומטרי, הבעיה העיקרית מתחילה שאנו בלחץ של זמן,  רוצים ללמוד כבר השנה מקווים שמבחן הפסיכומטרי יעבור בשלום ונוכל כבר להתחיל לארגן את השנה הבאה בדיוק כמו שתכננו, רק ש"מרפי" תכנן לנו דברים אחרים. איך לעבור את הפסיכומטרי בשלום ולהצליח בבחינה הראשונה…

אל תגידו לי זה לא יקרה

שני דברים עלולים להכשיל אותנו בחיים וזה נכון לכל תחום ותחום, חוסר ביטחון מצד אחד ויהירות מהצד השני. בין אם אתה ממוקם בצד אחד של הסקאלה או בצד השני עלייך להיות ערוך לכל תסריט אפשרי. כשאנו מדברים על מבחן הפסיכומטרי, אנו מדברים על מבחן כלל לא פשוט, מבחן שמצריך לימודים רבים, הרבה מוטיבציה והרבה השקעה. גם אם עלינו לוותר על הנאות לתקופה מסוימת. רבים הצהירו כי הם לא צריכים ללמוד כלל למבחן, ומצאו עצמם ניגשים למועד נוסף, ומנגד רבים שלמדו חשו בחוסר ביטחון משווע שגרם להם ל"בלאק אאוט" בזמן המבחן, ומצאו עצמם ניגשים למועד נוסף.

איך להצליח במבחן הראשון

הצלחה הינה דבר סובייקטיבי, אי אפשר לומר שציון אחד אינו טוב והציון האחר מצוין, הצלחה נמדדת כאשר צלחנו להשיג את מה שאנו רוצים. ציון פסיכומטרי מוצלח, זה בעצם הציון שבעזרתו ובזכותו נוכל להתקבל למוסד האקדמאי שאנו  רוצים ולא להתפשר בדרך,  זו תחשב הצלחה.  לגבי השאלה איך להצליח במבחן הראשון, בדומה למשפט המוכר כמעט לכל אזרח ישראלי שהיה בצבא "קשה באימונים קל בקרב". כמה שנלמד יותר למבחן וכמה שנתרגל יותר, נעשה מבחני סימולציה המחושבים לפי זמנים, כך נצליח לעבור את המבחן הראשון בשלום ונוכל להתקבל לאוניברסיטה.

קורס פסיכומטרי

את מרבית ההצלחות במבחנים יש לזקוף לזכותם של מוסדות ההכנה למבחני הפסיכומטרי. כמובן שהשיטה בין המוסדות משתנה בין אחת לשנייה אך המטרה זהה, לדמות את המבחן כמה שיותר, הן מבחינת זמנים, הן מבחינת הלחץ, כמות השאלות, בסופו של כל קורס התלמידים יכנסו למסלול מיוחד אשר נקרא מרתון או סימולציות. בשלב זה התלמידים יעברו בכל יום מבחנים פסיכומטריים מדודים בזמן (מבחנים של שנים קודמות) ויקבלו ניקוד לפי תשובות הבחינה.  כך התלמידים והמדריכים  יוכלו לאתר היכן התלמיד מתקשה והיכן עליו לקבל חיזוקים.

ללמוד לבד למבחן הפסיכומטרי

כשמדברים על מבחן פסיכומטרי מדברים באופן אוטומטי על שיטות לימוד שונות ומגוונות, אחת השאלות העקירות האם אפשר ללמוד לפסיכומטרי לבד? אפשר לקנות ערכת פסיכומטרי ברשתות הספרים המוכרות וללמוד לבד, הבעיה העיקרית זה חוסר הניסיון שלנו. גם אם אנו יודעים עברית על בורייה ואולי אפילו ביטויים ופתגמים בארמית, מתמטיקה זה בהחלט הצד החזק שלנו ואנגלית אנו דוברים כשפת אם. לעיתים הבעיה שיכולה להכשיל אותנו היא חוסר המוטיבציה, התשה. מבחן הפסיכומטרי נחשב למבחן לא קל ולעיתים הלימודים בקבוצה יקלו עלינו.


איך להתכונן למבחן הגדול – פסיכומטרי ישר ולעניין

יום ראשון 1 ביולי, 2012

בכדי להתקבל ללימודים גבוהים, אין לנו מנוס אלא לעבור את בחינת הפסיכומטרי הנערכת בכל הארץ מספר פעמים בשנה במועדים קבועים. השאלה איך ללמוד למבחן הגדול הנ"ל האם להירשם לקורס פסיכומטרי, האם לפנות למורה פרטי או אולי אפילו ללמוד לבד?

רגע לפני ההחלטה הגורלית

שאלת השאלות לפני שאנו ניגשים למבחן הפסיכומטרי היא איך כדאי לי ללמוד לבחינה, אז לפני שאתם ממהרים להחליט על מוסד לימודים או לפני שאתם רצים לקנות ספרי לימודים נציג כמה טיפים לגבי הבחינה ואולי כך יהיה לכם קל יותר להחליט איך ללמוד למבחן הפסיכומטרי.

נושאי הבחינה ופרקי הבחינה

כל מבחן פסיכומטרי מורכב בצורה זהה אך בסדר שונה. שלושת הנושאים המרכיבים את הבחינה הם חשיבה מילולית, חשיבה כמותית וידיעת האנגלית. כל הנושאים מורכבים משמונה פרקים, מאתיים עשרים וחמש שאלות. אורך הבחינה שלוש שעות ועשרים דקות. לא תינתן תוספת זמן אלא במקרים מיוחדים בלבד (אבחון למבחן מותאם). המבחן במתכונת של מבחן אמריקאי, על כל שאלה מוצעות לנו ארבע תשובות שתיים מהן שגויות, אחת נכונה אבל חלקית ואחת היא התשובה הנכונה. המבחנים נבדקים על- ידי מחשבים ולא על ידי בני אדם, משמע עלינו לבחור את התשובה הנכונה ביותר תשובה חלקית אינה נחשבת לפתרון אלא לשגיאה  והדרך לפתרון אינה תזכה אותנו בנקודות (עדיף לנחש מאשר לא לענות).

החלק המילולי במבחן הפסיכומטרי

חלק זה במבחן הפסיכומטרי דורש מאיתנו להרחיב את אוצר המילים בעברית. נכון שרבים מאיתנו חושבים שהם יודעים את השפה על בורייה, אך כשמדובר במבחן פסיכומטרי ארסנל המילים הוא בהחלט אינו שמיש ביום יום. אנו נוכל להיתקל במילים וביטויים שלא ראינו ולא שמענו מעולם , במילון הפסיכומטרי 4000 מילים וביטויים, חלקם אנו יכולים לזהות מהתשבצים ומהתשבצים כמו אבוקה (לפיד), אספקלריה (ראי), פוזמק (גרב)  וחלקם אפילו בתשבצים אינם מופעים כמו "איסתרא בלגינא קיש קיש קריא" זהו משפט בארמית מהתלמוד הבבלי שפירשו, הטיפש מרעיש ומבליט את עצמו יותר מהפיקח ועוד מספר רב של פתגמים.

אוצר המילים באנגלית

בחלק זה של מבחן הפסיכומטרי הרחבת אוצר המילים חשובה מאוד, כמו בחלק העברי גם כאן ניתקל במילים שאנו לא משתמשים בהן ביום יום ובטח אם אנו לא דוברי אנגלית כשפת אם. לכן אנו צריכים ללמוד אוצר מילים נרחב באנגלית כדי שנוכל לעבור את המבחן.

החלק הכמותי במבחן

ידע אפילו בסיסי במתמטיקה, כמו שברים ואחוזים יתרום לפתרון נכון של השאלות, הבעיה העיקרית בחלק הכמותי במבחן הפסיכומטרי, היא הזמן, חלק זה של המבחן קצוב בעשרים וחמש דקות לעשרים וחמש שאלות, משמע דקה מקסימום לכל שאלה. מדריכי פסיכומטרי יוכלו ללמד אותנו טכניקות לפתרון השאלות מבלי להתעכב על חישובים מיותרים, הם ילמדו אותנו איך לשלול שתי תשובות רק מרפרוף קל על השאלה. אם בחרתם ללמוד לבד חשוב לתרגל הרבה מבחני עבר כדי שתבינו את הטכניקה הזו. בהצלחה.

קראו ביקורות פסיכומטרי.


2006

יום ראשון 1 ביולי, 2012


פסיכומטרי בד"כ זה דבר מלחיץ – איך מתמודדים עם כל הלחץ הזה

המשך קריאה »


2007

יום ראשון 1 ביולי, 2012


איך בוחרים קורס פסיכומטרי בשביל לעמוד ביעדים שלכם

המשך קריאה »


2008

יום ראשון 1 ביולי, 2012


איך מתכוננים לקורס פסיכומטרי בדרך נכונה שחוסכת הרבה כאב ראש

המשך קריאה »


2009

יום ראשון 1 ביולי, 2012


איך ללמוד את אוצר המילים באנגלית לפסיכומטרי בדרך נכונה וקלה

המשך קריאה »


2010

יום ראשון 1 ביולי, 2012


איך אפשר ללמוד הרבה חומר למבחן הפסיכומטרי ולזכור אותו לקראת המבחן

המשך קריאה »


2011

יום ראשון 1 ביולי, 2012


איך מגיעים מוכנים לבחינת פסיכומטרי ולא נותנים למבחן להשפיע עלינו

המשך קריאה »